donate button
youtube
twitter
facebook

תשע"ו של הישגים

20/09/2016
תשע"ו של הישגים

לקראת השנה החדשה הכנו סיכום של ההישגים שלנו מהחודשים האחרונים. מלבד הישגים אלו כמובן שעסקנו ואנחנו עדיין עוסקים בנושאים רבים אחרים (הבנייה באפולוניה, תחבורה ציבורית מקיימת, שימור שטחים ציבוריים פתוחים ועוד) אבל ראש השנה הבא עלינו לטובה הוא נקודה לא רעה לעצור ולהסתכל מה הספקנו לעשות בינתיים. אז בבקשה: 

 

  1. הגנה על החופיםמאבק ציבורי ומשפטי עיקש צמצם משמעותית את הפגיעה בחופים במסגרת חוק המלונאות החדש (יריב לוין) שעבר במושב האחרון של הכנסת. נוסחו המקורי של החוק תמך בבנייה למגורים על קו החוף, אך המאבק הנחוש מוביל לכך שהכנסת מאשרת בחוק את נוסח הסעיף שנוסח ע"י אדם טבע ודין לפיו לא תתאפשר בנייה למגורים בקו ההגנה הראשון לים. 
  2. בז"ן – לאחר ש'אדם טבע ודין' הודיעה על כוונתה להגיש עתירה נגד ההחלטה להרחיב את בתי הזיקוק בחיפה (בז"ן), הודיעה המועצה הארצית על כוונתה להקפיא את התוכנית. כמו כן, אימצה המועצה הארצית את עמדתנו לפיה יש צורך לבחון את התוכניות של הרחבת בז"ן ושל קרקעות הצפון בראייה כוללת בשל ההשלכות מרחיקות הלכת על תושבי האזור.
  3. בג"צ הגזבג"צ מקבל את העתירה המשותפת שלנו עם התנועה לאיכות השלטון, ח"כים וארגונים נוספים ופוסל את מתווה הגז. בפס"ד זה הבטיח בג"צ את בעלותו של הציבור על משאב הגז והגן על הזכות של אזרחי ישראל לאספקת אנרגיה נקיה, מבלי שיהיו כבולים להסדרים דרקוניים שימנעו הגנה על הים התיכון.
  4. קצא"א"מה שלא היה שקוף צריך להיות שקוף", כך אמר שופט ביהמ"ש העליון אליקים רובינשטיין במסגרת העתירה שהגשנו נגד חיסיון קצא"א. העתירה הובילה להחלטת ממשלה שהסירה הסרת את החיסיון מפעילות קצא"א בכל הנוגע לנושאי תכנון ובנייה ולשקיפות בתחום סביבה.
  5. שועפט – עיריית ירושלים מתגברת את פינוי הפסולת בשכונת שועפט, זאת לאחר פעילות משפטית של 'אדם טבע ודין'. העירייה מודה כי כמות האנשים המתגוררת בשכונה אינה תואמת את אופן פינוי הפסולת ופועלת לפרסום מכרז חדש אשר יבטיח פינוי פסולת אפקטיבי בשכונה.
  6. בג"צ מנהל התכנוןבג"צ מקבל את עמדת 'אדם טבע ודין' ומורה לשר האוצר שלא להאריך בשנה את כהונתה של ראש מנהל התכנון, בינת שוורץ, בשל ניגודי עניינים. ראש מנהל התכנון הינו מהתפקידים הרגישים בישראל והעומד בראשו נושא/ת באחריות לאיכות החיים של תושבי מדינת ישראל.
  7. חופי רחצה ללא תשלום – לאחר 15 שנות מאבק עיקש של 'אדם טבע ודין', נרתם השנה שר הפנים לאפשר גישה חופשית לחופים והחליט לאסור על גביית תשלום בחופי רחצה. בכך למעשה יישם לראשונה את החלטת בג"צ בעתירת 'אדם טבע ודין' מ 2005 לפיה, המשמעות הישירה של גביית תשלום בכניסה לחופים הינה הגבלת חופש התנועה והגישה החופשית של הציבור אל הסביבה החופית, השייכים בראש ובראשונה לציבור.

לכתבות נוספות

אנו 'באדם טבע ודין' מתחייבים לקדם את הנושאים הבאים:

 

זכותו של כל אדם ואדם לחיים בסביבה בריאה וראויה


• הגנה על משאבי הטבע ועל לגישה חופשית למרחב הציבורי

 

• חיזוק הקשר בין הגנה על הסביבה לבריאות הציבור.

• הגברת השקיפות במידע הסביבתי ושיתוף הציבור בתהליכי קבלת החלטות המשפיעות על חייו


• צדק סביבתי כחלק מצדק חברתי בקרב קבוצות מוחלשות, למען צמצום פערים בחברה הישראלית

 

כולנו חברים- להצטרפות
svivatinew
דפי מידע (גוונים תכלת וכתום)
עבור לתוכן העמוד

אחסון אתרים - Hosted by sPD.co.il

אחסון אתרים - Hosted by sPD.co.il