donate button
youtube
twitter
facebook

ניצחון בגליל המערבי: החברה שזיהמה באסבסט תשלם מיליונים

ניצחון בגליל המערבי: החברה שזיהמה באסבסט תשלם מיליונים

בפסק דין תקדימי דחה בג"צ את עתירת 'איתנית' וקבע כי אין לבטל את חוק האסבסט שחוקק בכנסת בשנת 2011. ההרכב התייחס בפסק דינו גם לסכנה האדירה אליה חשופים האזרחים כתוצאה ממפגע האסבסט וציין כי: "העדר טיפול בסיכון האסבסט - כמוהו כחשיפת האזרחים לפצצה בריאותית מתקתקת".

לפסק הדין- לחצו כאן

שופטי בג"ץ קובעים, בפסק דין המשתרע על למעלה מ-50 עמודים, כי על היצרן (במקרה זה - איתנית) חלה אחריות מוגברת ולכן נכון להטיל עליו לשאת בנטל הכספי "הן משיקולי צדק והגינות והן משיקולי יעילות כלכלית". המשמעות המעשית מפסק דין זה היא, כי איתנית תישא במחצית מעלות פרויקט הניקוי של קרקעות הגליל המערבי מאסבסט, עד לתקרה של 150 מיליון ₪.

החלטת בג"צ: האינטרס הציבורי במרכז

בג"צ בהחלטה זו קיבל את עמדתנו כצד להליך המשפטי וכשותפים מרכזיים לקידום החוק והטיל על חברת איתנית לשלם לנו סכום של 70 אלף שקלים – הוצאות משפט.

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל 'אדם טבע ודין' בירך על החלטת בג"צ ואמר: "מדובר בפסק דין תקדימי ופורץ דרך בכל הנוגע לאחריות יצרן. אין ספק, כי החלטת בג"צ מעמידה את האינטרס הציבורי במרכז ומסמנת לחברות מזהמות כמו "איתנית" כי ראוי שהמשאבים המושקעים לביטול חוקים והסדרה סביבתית, יועברו לטובת האנשים הרבים שנחשפים לאורך השנים לסכנות בריאותיות חמורות כתוצאה ממפגעים סביבתיים".

עו"ד קרן הלפרין-מוסרי, סמנכ"לית העמותה אומרת: "עלינו לזכור כי במשך שנים ממשיכים תושבי הגליל המערבי להיחשף באופן יומיומי לסכנות הבריאותיות שנובעות כתוצאה ממפגעי האסבסט, החוק והתכנית ישימו סוף למפגעי האסבסט בכל רחבי הארץ ובמיוחד במוקד הזיהום המצוי בגליל המערבי".

פעילותינו למיגור האסבסט

כחלק מפעילותינו רבת השנים להסרת מפגעי האסבסט, היינו , כאמור, צד להליך המשפטי בעתירה לבג"צ שהגישה חברת 'איתנית' בדרישה לבטל את חוק האסבסט שעבר בכנסת. החברה הגישה את העתירה לאחר שעפ"י החוק חויבה לשאת במחצית מעלויות הניקוי של הגליל המערבי מפסולת האסבסט המסוכנת, וטענה כי החוק פוגע בזכות הקניין ובזכות השוויון של החברה.

אנחנו טענו בבג"צ כי איתנית נהנתה במשך שנים רבות מתוצריו הכלכליים של השימוש בחומר המסוכן וכי ישנן מדינות בהן העוסקים באסבסט הואשמו באישומים פליליים לאור התוצאות החמורות של מעשיהם.

כידוע, מפעל 'איתנית' בבעלות משפחת פדרמן, היה היחידי בישראל שיצר מוצרי אסבסט ואלה פוזרו בכל רחבי הגליל המערבי במשך שנים ארוכות, גם לאחר שהיה ברור כי מדובר בחומר שהשפעתו מסוכנת.

לאחר עשרות שנים של מאבק עיקש שלנו יחד עם תושבי הגליל המערבי, אישרה הכנסת את 'חוק האסבסט', האוסר על כל שימוש חדש וייצור אסבסט וקובע כי בתוך מספר שנים יפונה האסבסט מרחבי המדינה לאתרי פסולת מיוחדים. בנוסף, בשל אחריותה הברורה של חברת איתנית על ייצור האסבסט בישראל, מטיל החוק על החברה לשלם סכום של עד 150 מיליון שקלים לקרן מיוחדת שתבטיח את ניקוי הגליל המערבי מהמפגע.

כאמור, חברת איתנית התנגדה באופן נחרץ לחקיקת החוק בשל החיוב הכספי שהוא מטיל עליה ועתרה לבג"צ בדרישה לבטל את החוק בשל אי חוקתיותו.

חוק המסדיר את כלל ההיבטים לשימוש באסבסט

במקביל, פעילותינו האינטנסיבית והממושכת בשיתוף 'העמותה למען איכות סביבה וחיים בנהריה' הובילה לחוק האסבסט המחייב את המדינה, את הרשויות המקומיות ואת החברה שייצרה את האסבסט לשאת באחריות. הצעת החוק הממשלתית נועדה להביא למניעת מפגעי אסבסט ולצמצם את החשיפה של הציבור הרחב לאסבסט.

קראו עוד על חוק האסבסט 

אסבסט מסרטן

חומר האסבסט הוכח זה מכבר כמסרטן בבני אדם. מבחינה מדעית, די בחדירת סיב אסבסט אחד למערכת הנשימה בכדי לגרום למחלות סרטניות קשות חשוכות מרפא. מאפיינים אלו וחומרת המחלות הנגרמות כתוצאה מחדירת סיבי אסבסט למערכת הנשימה הפכו את ומר האסבסט לחומר מסוכן ביותר לציבור. אשר על כן, אסבסט גם מוגדר כרעל וחומר מסוכן בחוק החומרים המסוכנים.

  בג"צ איתנית - טיפול באסבסט

צדק סביבתי - עקרונות

כחלק מתפיסת העולם שלנו, אנו פועלים לקידום ויישום צדק סביבתי בדגש על שימוש בסביבה ואיכות חיים נאותה.

על האמנה הסביבתית שלנו ועל יישום צדק סביבתי בישראל.
 

 

 לכתבות נוספות

 
עבור לתוכן העמוד