youtube
twitter
facebook

מפעלים מזהמים ברמת חובב

ברמת חובב מרוכזים 17 מפעלי כימיקלים שונים, הגורמים למפגעי ריח, זיהום קרקע וזיהום אוויר חמורים. מפגעים אלו מאיימים בעיקר על בריאותם של תושבי הנגב הצפוני הכוללים את שכונותיה הדרומיות של באר שבע, רביבים וירוחם, וכמובן את השבט הבדואי אל-עזזמה המתגורר בוואדי נעם, ושוכן מול אזור התעשייה רמת חובב. בין המפעלים באזור התעשייה רמת חובב: מכתשים- אגן המייצר קוטלי חרקים, וקוטלי עשבים, וחברות בת אחרות של שניים מן התאגידים הגדולים בישראל: כור, וכימיקלים לישראל.

למועצה התעשייתית של אזור התעשייה רמת חובב יש סמכות מוניציפאלית על האזור והיא גם אחראית לפיתוח התשתיות, וגם למתן רישוי לעסקים הנמצאים בשיפוטה.

ברמת חובב נמצא אתר ארצי של פסולת רעילה, אליו מגיעים מידי שנה כ-70,000 טון של חומרים מסוכנים, האתר מייצר פסולת אורגנית ולא אורגנית ופסולת מוצקה בתהליכים כימיים ביולוגיים, שריפה והטמנה.לאחר מספר כשלים שבאו לידי ביטוי בתקריות מסוכנות כמו דליפות, פיצוצים ודליקות, הקימה הממשלה ב1987 את החברה לשירותי איכות סביבה. תחת פיקוחו של המשרד לאיכות הסביבה משקמת החברה את הפסולת הרעילה שנזרקה במיכלים לא מסומנים במשך שני העשורים הראשונים של אזור התעשייה. בנוסף מרחיבה החברה את השטח לאחסון הפסולת המסוכנת בישראל ההולכת וגדלה עם הזמן.

החשיפה הממושכת של תושבי האזור לחומרים המסרטנים והרעילים הנפלטים לאוויר, לקרקע ולמים, מהווה איום מתמשך על חייהם ובריאותם. בנוסף סובלים תושבי האזור מריחות מעוררי בחילה הנגרמים ממתקני הטיפול בפסולת המסוכנת ומבריכות האידוי בהם משליכים המפעלים התעשייתיים את הפסולת הרעילה שלהם.

כמו כן גם עובדי האתר, כ-4,000 מהם תושבי האזור, חוששים לנזק הבלתי הפיך הנגרם לבריאותם כתוצאה מהחשיפה המאסיבית לזיהום אוויר, קרקע, והמים. נראה כי הרשויות לא פועלת בכל האפיקים האפשריים על מנת למצוא פיתרון לבעיה, מקלות במתן רישיונות עסק ונמנעות מלקבוע תקנות המחויבות על פי חוק.

מה אנחנו עושים

 אדם טבע ודין פועלת למען לקיחת אחריות מצד החברות והמפעלים ברמת חובב על הנזקים הסביבתיים והבריאותיים. וכנגד הרשויות והממשלה שנכשלים בקביעת ובאכיפת התקנות, וכמובן כנגד המזהמים עצמם באמצעות הליכים משפטיים.

דוגמאות:

מפעל מכתשים

מפעל מכתשים, השוכן באזור התעשייה ברמת חובב הוא אחד המפעלים המובילים בעולם לייצור קוטלי עשבים וקוטלי חרקים. ביולי 2003 הגישה אט"ד קובלנה פלילית לבית המשפט השלום בבאר שבע נגד הנהלת מפעל מכתשים, בשל המזהמים שנפלטו על ידי המפעל בחריגות של אלפי אחוזים מהמותר בתנאים לרישיון עסק ובניגוד לחוק. בין החומרים המסוכנים שנפלטו לאוויר בין השנים 1999-2003 על פי המשרד לאיכות הסביבה: קסילן, פחמן ארבע כלורי, תרכובות אורגניות נדיפות, מתיל איזובטיל קטון, חלקיקים, תחמוצות חנקן, חומרים העלולים לגרום נזק חמור לעצבים, לכבד וכליות, וכמובן חומרים מסרטנים.

ההליך המשפטי בעיצומו.

תרכובות ברום

מפעל תרכובות ברום הנו מזהם האוויר העיקרי באזור התעשייה רמת חובב.

ביוני 2003 הגישה אט"ד קובלנה פלילית לבית המשפט השלום באר שבע, כנגד מפעל תרכובות ברום ומנהלו, אבי בן טל, בגין גרימת זיהום אוויר בניגוד להוראות החוק למניעת מפגעים. אט"ד הסתמכה על נתוני המשרד לאיכות הסביבה שהעידו על חריגות באלפי אחוזים של פליטת חומרים מסוכנים לאוויר. בין החומרים שנפלטו לאוויר ע"י תרכובות ברום דיכלורומתאן (מתילן כלוריד) המשפיע על מערכת העצבים ומוכר כחומר מסרטן.VOC חומר מסרטן ואמוניה שחשיפה אליה עלולה לגרום לתופעות כמו עיוורון, כוויות בעור בגרון ובריאות, ובמקרים קיצוניים אף למוות.

המשרד לאיכות הסביבה אימץ את הקובלנה שהוגשה על ידי אט"ד, והגיש כתב אישום כנגד המפעל. מנהל המפעל נמחק מכתב האישום במסגרת עסקת טיעון בין הצדדים, ועל המפעל הוטל קנס של כחצי מיליון שקל. במסגרת עסקת הטיעון אף נקבע כי באם יעבור המפעל עבירה מן העבירות אשר בגינן הורשע, יחוייב המפעל לשלם קנס בסך 800,000 ש"ח.

אדם טבע ודין התנגדה וגינתה בחריפות את ההחלטה להגיע לפשרה עם תרכובות ברום, מכיוון שהסדר כעין זה מעביר מסר בעייתי שלפיו אינטרסים תעשייתיים קודמים לבריאות הציבור. עם חלוף החודשים התברר כי עסקת הטיעון אינה מהווה גורם מרתיע מפני גרימת זיהום אויר בלתי סביר עבור מפעל תרכובות ברום. במהלך חודש אוגוסט השנה התפרסמו נתונים של המועצה המקומית-תעשייתית רמת חובב, המלמדים על כך שמפעל תרכובות ברום ממשיך לפלוט מארובותיו מזהמים לאוויר בכמויות החורגות במאות אחוזים (!) מן התקנים המותרים.

אט"ד דורשת מן המשרד לאיכות הסביבה כי לנוכח התנהלות נפשעת זו של המפעל תיאכף עסקת הטיעון במלואה ותופעל התחייבותו של המפעל לתשלום קנס בסך 800,000 ש"ח בגין ביצוע העבירות החוזרות

עבור לתוכן העמוד

דוחות כספיים 2018

https://www.dropbox.com/sh/sbjjmvg3fpp1ctc/AACh0Zu9k9KZ4bDmjmNOVYKka?dl=0

 

 

אחסון אתרים - Hosted by sPD.co.il