youtube
twitter
facebook

תעלת הימים תהרוס את ים המלח. בין הנזקים: אובדן המינרלים הייחודיים

תעלת הימים תהרוס את ים המלח. בין הנזקים: אובדן המינרלים הייחודיים

אזור ים המלח מצוי במצב של דרדור מתמשך אשר מתבטא בירידת מפלס ים המלח בכמטר אחד בשנה. זאת בשל שימוש מוגבר של מדינות האזור במים שהיו אמורים להגיע לים המלח ובשל השפעת מפעלי ים המלח ומפעל האשלג הירדני, אשר שואבים מים מהאגן הצפוני של ים המלח לצרכי פעילות תעשייתית.

לנסיגת המפלס מתווספים גם נזקים חמורים, ביניהם: שינוי פני הנוף, פגיעה במפעלי תיירות ובאפשרויות פיתוח חופי רחצה, נזקי בולענים, נזקים ישירים לתשתיות והאצה של קצב התחתרות הנחלים.

אחת החלופות המרכזיות שנבחנות על מנת לתת מענה לבעיית נסיגת מפלס ים המלח היא: הקמת "תעלת הימים" שהינה צינור שיחבר בין הים האדום לבין ים המלח.

היקפו של הפרויקט הוא אדיר והוא הראשון מסוגו בעולם. החששות הקיימים בנוגע להשלכות הסביבתיות של תעלה זו, הם בעיקר סביב השפעת הפרוייקט על הרכב המינראליים הייחודי של ים המלח.

"בחינת המיזם מראה בבירור כי הרס ים המלח אינו סיכון פוטנציאלי של המיזם, אלא תוצאה וודאית שלו. אם יוקם מובל השלום ים המלח-הים האדום, כל שיישאר לעולם הוא גוף מים, בעל הרכב דומה לזה של מי ים מאוידים, הממוקם באגן בו שכן פעם ים המלח" אומרת שרית כספי אורון, מדענית המים של העמותה.

לעמדתנו, כל בדיקה של חלופות חייבת להתייחס גם לסיבות שהביאו למצבו העגום של ים המלח מלכתחילה, שהינן ניהול לקוי של משאבי המים באזור והפעילות התעשייתית של מפעלי האשלג בירדן ובארץ. "יש לבחון ברצינות צמצום היקף השאיבה של מפעלי ים המלח מהצד הירדני והצד הישראלי, לפני שמקדמים פרויקט בעל השפעות סביבתיות כל כך משמעותיות כמו תעלת הימים", מסבירה כספי -אורון.

במסגרת השימוע הציבורי כנגד קידום המיזם, העברנו את הערותינו הנוגעות להשפעות ההרסניות של המיזם

קראו עוד על עמדתנו בעניין מיזם "תעלת הימים" (מיזם "מובל השלום")

דו"ח המיזם- שופע אי ודאויות

אחת הטענות המרכזיות שלנו היא כי: הדו"ח הבוחן את היתכנות המיזם שופע אי וודאויות והערכת העלות- תועלת, אינה לוקחת בחשבון את ההשפעות השליליות העשויות להיות לפרויקט על ים המלח, הים האדום ועל אקוויפר הערבה. הערכת העלות- תועלת שמוצגת בדו"ח מתעלמת מנקודות מהותיות רבות העלולות להשפיע לרעה בהיבט הסביבתי.

מעבר לכך, בדו"ח החלופות הפוטנציאליות למיזם, אין פירוט ופיתוח של החלופות השונות אל מול אופציית הים האדום-ים המלח. כך למשל, עלויות ההון ודרישות האנרגיה הכרוכות ברבות מן החלופות אינן ידועות, ולכן קשה מאוד לערוך השוואה אמיתית ונכונה בין החלופות המוצעות.

"אין כל ספק כי נדרש שינוי יסודי באופן ניהולו של ים המלח על-ידי המדינות השותפות לו, על מנת להבטיח את קיומו עבור הדורות הבאים. על שינויים אלו לכלול הסדרה ובקרה קפדניות על התעשיות הכימיות ובחינה רצינית של ים המלח כיעד ראוי לקבלת הקצאות מים", אומרת כספי- אורון.

היא מוסיפה ומציינת כי: " למרות שהאזור כולו סובל ממחסור תמידי במים, ים המלח הינו אוצר טבע עולמי שיש לשמרו. לפיכך, ראוי וצודק שהבנק העולמי, המייצג את האינטרסים של המדינות בכל העולם, ישקול להשקיע את המשאבים הדרושים לצורך שימורו של משאב טבע ייחודי זה. עם זאת, חובה עלינו להבטיח שהצעדים שיינקטו אכן יפעלו לשימורו של פלא טבעי זה, ולא יביאו עליו כליה".

  שימוע בבנק העולמי - תעלת הימים

כתבות נוספות

עבור לתוכן העמוד

דוחות כספיים 2018

https://www.dropbox.com/sh/sbjjmvg3fpp1ctc/AACh0Zu9k9KZ4bDmjmNOVYKka?dl=0

 

 

אחסון אתרים - Hosted by sPD.co.il